logo

Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Sławomira Zygmunta
Sztuka teatralna Sławomira Zygmunta - premiera 2 sierpnia 2024
Nowa powieść Sławomira Zygmunta
Paryż dla tych, co odeszli
Sławomir Zygmunt - nowa płyta Wódeczko, wódeczko
Teledysk Koledzy płyną na ostatni rejs promujący płytę Wódeczko, wódeczko
Sławomir Zygmunt - Wódeczko, wódeczko
Bajka Przygody żółtego bałwanka z muzyką Sławomira Zygmunta
Nowa powieść Sławomira Zygmunta
Sławomir Zygmunt - Na balkonie
Na koncert Sławomira Zygmunta - Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej zaprasza Sławek Wierzcholski
NEW ALBUM OF SŁAWOMIR ZYGMUNT PODARUJ JEJ WRZOS / NOWA PŁYTA SŁAWKA ZYGMUNTA PODARUJ JEJ WRZOS
Nowa płyta Sławka Zygmunta: Dokąd idziesz? Do słońca! / Sławomir Zygmunt śpiewa piosenki Edwarda Stachury
Sławomir Zygmunt - Biała lokomotywa
Teledysk "Biała lokomotywa" promujący płytę "Dokąd idziesz? Do słońca", zrealizowany przez Krzysztofa Wiśniewskiego, stachuriada.pl

slawek1

Piosenkarz

ksiazki

Multimedia

media

koncerty

dziennikarz

ciało umysł dusza

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Sławomir Zygmunt Foto: Jacek Żmichowski

Muzyk, autor, kompozytor, a także dziennikarz (absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego) i pisarz. Autor 9 solowych płyt CD z piosenkami. Napisał 3 sztuki teatralne ("Sted: Opowieść-wiatr", "Nauczyciel", "BASIA. Opowieść o żonie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego") oraz 4 książki: 1. "Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki", 2. „Spotkania z..." z 60. fascynującymi wywiadami (m.in. z Z. Beksińskim, P. Gintrowskim, J. Kaczmarskim, G. Holoubkiem), 3. powieść "Anna oraz inne klubowe opowiastki", której akcja rozgrywa się w słynnym klubie Hybrydy, 4. powieść "Maria oraz inne czerniakowskie opowiastki". Warszawiak rodem z Czerniakowa. Komponuje także muzykę do filmów dokumentalnych (m.in. „Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska Armii Krajowej"). Dwukrotnie (w 2017 i 2025) odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. (Biografia - Skrót - Informacja do Internetu i dla prasy)

Muzyk, autor, kompozytor i producent z kręgu piosenki literackiej, folkowej i poetyckiej, a także dziennikarz (ukończył Wydział Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim) i pisarz. 
Na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dwukrotnie odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis:

Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis 30.08.2017. podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kwadrat.
Slawek Gloria Artis maleSrebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis 10.05.2025, podczas uroczystości w siedzibie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Autor płyt CD:

  1. 16 x Edward Stachura.
  2. Ballada o Kazimierzu Dolnym.
  3. Kiedy idę ulicą.
  4. Polka dyrektora - piosenki satyryczne.
  5. Elegia o chłopcu polskim.
  6. Z wiatrem.
  7. Dokąd idziesz? Do słońca!
  8. Podaruj jej wrzos.
  9. Wódeczko, wódeczko.

Kasety magnetofonowe MC:

  1. Sted: Opowieść-wiatr.
  2. Śmiech do łez - kabaret FTS.

Audiobooki:

  1. Przygody żółtego bałwanka (muzyczna bajka dla dzieci).
  2. Anna oraz inne klubowe opowiastki.
  3. Basia. Opowieść o żonie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (monodram ze śpiewanymi wierszami).

Ponadto jego utwory znalazły się także m.in. na płytach:

  1. LP Dla bliskich i dalekich.
  2. CD Dobre piosenki. Edward Stachura zaśpiewany. 
  3. CD Dobre piosenki. Krzysztof Kamil Baczyński zaśpiewany.
  4. CD Złota Kolekcja - Edward Stachura.
  5. CD Archiwum piosenki poetyckiej.
  6. CD Bardowie i poeci: Edward Stachura.

Napisał książki:

  1. Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki
  2. Spotkania z...
  3. Anna oraz inne klubowe opowiastki
  4. Maria oraz inne czerniakowskie opowiastki.

Sztuki teatralne:

  1. Sted: opowieść-wiatr
  2. Nauczyciel
  3. Basia. Opowieść o żonie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Piosenki Sławomira Zygmunta mają oryginalny, liryczny, czasem zadziorny i uwodzicielski styl. Skutecznie wymykają się szablonom i schematom. To muzyka pelna ciepła, ale nie rozleniwiającego ciepełka, chwytliwa, ale daleka od schematyzmu. Występując przy akompaniamencie gitary i harmonijki ustnej Sławomir Zygmunt tworzy niepowtarzalny klimat, który sprawia, że – parafrazując tytuł jednego z utworów – "tych piosenek nie chce się przestać słuchać".

Kilka jego utworów, mimo że to piosenki poetyckie, zajmowały 1. miejsca na Liście Przebojów Programu Pierwszego PR: m.in. "Pragnienia" (słowa: K.K. Baczyński) przez 8 tygodni, "Biała magia" (słowa: K.K. Baczyński) przez 8 tygodni, "Biała lokomotywa" (słowa: E. Stachura) przez 10 tygodni, "Na balkonie" (słowa: J. Tuwim) przez 5 tygodni.

Sławomir Zygmunt wykonywał swoje utwory na koncertach w Finlandii, Niemczech, Grecji, Belgii, Izraelu oraz na Litwie.

Poza koncertami indywidualnymi (gościnnie) występował w kabaretach „Nowy Świat”, „Szerszeń” i „Warsztat”. 

Sławomir Zygmunt komponuje także muzykę do filmów oświatowych, reklamowych i dokumentalnych. Premiera filmu Piotra Koryckiego „Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska Armii Krajowej", do którego muzykę napisał Sławomir Zygmunt, odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego. 23.10.2017 ten film zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych.

Wielokrotnie nagrywał dla radia, występował w telewizji. Jest członkiem ZAIKS (Stowarzyszenie Autorów) oraz SAWP (Stowarzyszenie Artystów Wykonawców). Interesuje się muzyką czasów baroku, szczególnie operą barokową. 

Warszawiak, wychował się na Czerniakowie, jego dziadkowie mieszkali w tej samej kamienicy (róg Podchorążych i Hołówki), co poeta Krzysztof Kamil Baczyński. W latach 80. XX wieku związany artystycznie ze słynnym warszawskim klubem „Hybrydy”. Przez kilka lat był dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej – OPPA, organizowanego wówczas w „Hybrydach”. Tam właśnie stworzył (współautor Wojciech Olański) teatralny spektakl muzyczny złożony z wierszy Edwarda Stachury z własną muzyką pt. „Sted: opowieść-wiatr”, nagrodzony na Festiwalu FAMA (1983), wystawiany w Teatrze „Stara Prochownia”. Ponadto napisał, już samodzielnie, jeszcze dwie sztuki teatralne: "Nauczyciel" i "BASIA. Opowieść o żonie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego"

Znawca i popularyzator azjatyckiego kina. Przez kilka lat ćwiczył tai chi chuan. Jako dziennikarz opublikował ponad 1,8 tysiąca artykułów: reportaży, wywiadów i recenzji, głównie z dziedziny kina i muzyki (m.in. w CINEMA, FILM, KINO, Życie Warszawy, ITD, Radar, Express Wieczorny). Napisal także cztery książki: „Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki” (stał się bestsellerem i miał trzy wydania),  "Spotkania z..."- z 60. fascynującymi wywiadami z wybitnymi osobistościami polskiej kultury (m.in. z Ewą Dałkowską, Zdzisławem Beksińskim, Przemysławem Gintrowskim, Gustawem Holoubkiem, Romanem Wilhelmim, Marianem Opanią); powieści: "Anna oraz inne klubowe opowiastki" (akcja toczy się w latach 80. XX wieku w klubie Hybrydy), wydana także w formie audiobooka i "Maria oraz inne czerniakowskie opowiastki".