Sławomir Zygmunt

Muzyk, autor, kompozytor i producent z kręgu piosenki literackiej, folkowej i poetyckiej, a także dziennikarz (ukończył Wydział Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim) i pisarz. Warszawiak, wychował się na Czerniakowie, jego dziadkowie mieszkali w tej samej kamienicy (róg Podchorążych i Hołówki), co poeta Krzysztof Kamil Baczyński. 30 sierpnia 2017 roku, podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kwadrat, Sławomir Zygmunt został odznaczony Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Sławek Zygmunt uhonorowany medalem Gloria Artist

Jako dziennikarz opublikował ponad 1,5 tysiąca artykułów: reportaży, wywiadów i recenzji, głównie z dziedziny kina i muzyki (m.in. w CINEMA, FILM, KINO). Napisal także cztery książki:  „Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki” (stał się bestsellerem i miał już trzy wydania),  "Spotkania z..."- z 60. fascynującymi wywiadami z wybitnymi osobistościami polskiej kultury (m.in. z Ewą Dałkowską, Zdzisławem Beksińskim, Przemysławem Gintrowskim, Gustawem Holoubkiem, Romanem Wilhelmim, Krzysztofem Krauze); powieści: "Anna oraz inne klubowe opowiastki"  (akcja toczy się w latach 80. XX wieku w klubie Hybrydy) i "Maria oraz inne czerniakowskie opowiastki"

Początki muzykowania Sławomira Zygmunta to lata 80., kiedy aktywnie uczestniczył w działalności warszawskiego klubu „Hybrydy”. Przez kilka lat był dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej – OPPA, organizowanego wówczas w „Hybrydach”. Tam właśnie stworzył  spektakl złożony z wierszy Edwarda Stachury z własną muzyką pt. „Sted: opowieść-wiatr”, nagrodzony na FAMIE (1983), wystawiany w Teatrze „Stara Prochownia”. Poza koncertami indywidualnymi występował w kabaretach „Nowy Świat”, „Szerszeń” i „Warsztat”. ku pokrzepieniu powstanczych serc2

Sławomir Zygmunt komponuje także muzykę do filmów oświatowych, reklamowych i dokumentalnych. Premiera filmu Piotra Koryckiego „Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska Armii Krajowej", do którego muzykę napisał Sławomir Zygmunt, odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego. 23.10.17 ten film zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych.

Znawca i popularyzator azjatyckiego kina. Od kilku lat ćwiczy tai chi chuan. Wielokrotnie nagrywał dla radia, występował w telewizji. Jest członkiem ZAIKS (Stowarzyszenie Autorów) oraz SAWP (Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych). Po kilkuletniej przerwie powrócił na scenę w 2002 roku promując swój album pt. „16 x Edward Stachura”. Od tamtej pory regularnie koncertuje i nagrywa. 

Autor płyt CD:

        1. 16 x Edward Stachura
        2. Ballada o Kazimierzu Dolnym
        3. Kiedy idę ulicą
        4. Polka dyrektora - piosenki satyryczne 
        5. Elegia o chłopcu polskim 
        6. Z wiatrem
        7. Dokąd idziesz? Do słońca!
        8. Podaruj jej wrzos
        9. Przygody żółtego bałwanka (audiobook)
        10. Wódeczko, wódeczko

          kasety magnetofonowe MC:

        11. 1. Śmiech do łez - kabaret FTS 
          2. Sted: opowieść-wiatr 


Ponadto jego utwory znalazły się także m.in. na płytach: 

  1. LP Dla bliskich i dalekich
  2. CD Dobre piosenki. Edward Stachura zaśpiewany. 
  3. CD Dobre piosenki. Krzysztof Kamil Baczyński zaśpiewany
  4. CD Złota Kolekcja - Edward Stachura
  5. CD Archiwum piosenki poetyckiej
  6. CD Bardowie i poeci: Edward Stachura

Sławomir Zygmunt wykonywał swoje utwory na koncertach w Finlandii, Niemczech, Grecji, Belgii, Izraelu oraz na Litwie i na Kubie.

Jego piosenki mają oryginalny, liryczny, czasem zadziorny i uwodzicielski styl. Skutecznie wymykają się szablonom i schematom. To muzyka pelna ciepła, ale nie rozleniwiającego ciepełka, chwytliwa, ale daleka od schematyzmu. Występując przy akompaniamencie gitary i harmonijki ustnej Sławomir Zygmunt tworzy niepowtarzalny klimat, który sprawia, że – parafrazując tytuł jednego z utworów – "tych piosenek nie chce się przestać słuchać".