logo

Bruce Lee - leksykon
Pomysł napisania książki o filmach kung-fu przyszedł mi do głowy w 1995 roku. Przez cały następny rok zastanawiałem się nad jej formułą. Czy napisać klasyczny leksykon, w którym opiszę np. 100 najważniejszych filmów tego gatunku, czy może spróbować rozszerzyć formułę i stworzyć małą encyklopedię tego kina. A więc opisać także historię tego gatunku filmowego od narodzin po czasy dzisiejsze, fenomen Bruce'a Lee, a także opracować biogramy aktorów i reżyserów najbardziej reprezentatywnych dla kina "kopanego". Nie mogło oczywiście zabraknąć w leksykonie historii sztuk walki, klasztoru Shaolin i autentycznych mistrzów.
Pierwsze wydanie leksykonu filmów wschodnich sztuk walki ukazało się w 1997 roku pod tytułem "Od Bruce'a Lee do Van Damme'a" na płycie CD. Wydawcami byli Wiedza i Życie oraz Vulcan Media. CD-ROOM zawierał także fragmenty pojedynków kung-fu z 50 filmów, w sumie 65 minut, i był prawdziwą gratką nie tylko dla wielbicieli "kopaniny", ale także dla miłośników i znawców kina w ogóle.
 
 
 
Bruce Lee Leksykon "Bruce Lee i inni", Wyd. III Drugie wydanie leksykonu, tym razem pod tytułem "Bruce Lee i inni", ukazało się w tradycyjnej formie papierowej w 2003 roku. Wydawcą była Agencja Artystyczna MTJ. Książka zawierała o wiele więcej opisów filmów, niż wydanie pierwsze.
Trzecie wydanie leksykonu "Bruce Lee i inni", jeszcze bardziej rozszerzone, ukazało się w 2006 roku. Książkę znów opublikowała Agencja Artystyczna MTJ.
 
 
 
 
 
 
 
IMPREZY PROMUJĄCE LEKSYKON
Pierwsza impreza promująca książkę "Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki" (wydanie II) - odbyła się 10 marca 2004 roku w Domu Literatury, przy ulicy Krakowskie Przedmieście 87/89. Imprezę poprowadził ze swadą Krzysztof Beśka, fragmenty książki przeczytał Eugeniusz (Żenia) Priwieziencew (na zdjęciu od lewej). Żenia W trakcie wieczoru miał miejsce zabawny incydent. W pewnym momencie zarówno ja, jak i zaproszeni goście, usłyszeliśmy dochodzący z zewnątrz, z Placu Zamkowego, hałas. Podeszliśmy do okien i ujrzeliśmy pod Kolumną Zygmunta demonstrującą grupę ludzi. Mężczyźni wznosili antychińskie okrzyki, dziewczyny wybijały rytm na tamburynach i rozdawały ulotki. Zaraz któryś z moich gości powiedział: "Ta demonstracja skierowana jest przeciwko książce Sławka. Przecież jego leksykon jest o filmach chińskich". Jakaś kobieta dodała: "A demonstrują pod Kolumną Zygmunta, bo Sławek ma na nazwisko... Zygmunt". Później okazało się, że 10 marca obchodzone jest Święto Narodowe Tybetu i demonstracja skierowana była przeciwko okupacji tego kraju przez Chiny.
Kolejne spotkanie autorskie oraz promocja książki "Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki" (wydanie III) odbyła się 1 marca 2006 roku w chińskiej restauracji Cesarski Pałac w Warszawie, przy ulicy Senatorskiej 27. Imprezę znakomicie poprowadził aktor Tomasz Marzecki (na górnym zdjęciu z lewej strony). Na zdjęciu z prawej stoję z moim przyjacielem, poetą, artystą malarzem, autorem kultowego "Zegarmistrza światła" - Bogdanem Chorążukiem.
 
Sławek i Żenia Podpisywanie książkiNa zdjęciu z lewej, podpisujemy z moim przyjacielem, aktorem i pisarzem, Eugeniuszem (Żenią) Priwieziencewem, swoje "dzieła", na Krajowych Targach Książki w PKiN w Warszawie, w grudniu 2004 roku. Żenia podpisywał książki: "Święto dyszla" i "Szatańskie podniety", ja drugie wydanie leksykonu "Bruce Lee i inni". Na zdjęciu z prawej, podpisuję trzecie wydanie leksykonu "Bruce Lee i inni", na Międzynarodowych Targach Książki w PKiN w Warszawie, w maju 2006 roku.