logo

Nowa, poruszająca swą prostotą i bezpretensjonalnością interpretacja poezji wojennego wieszcza. Płytę "Z wiatrem / Sławomir Zygmunt śpiewa wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego" wydało Polskie Radio. Znajduje się na niej 17 wierszy poety z muzyką i w wykonaniu Sławomira Zygmunta, m.in. "Hymn wieczorów miejskich", "Mazowsze", "Pragnienia", "Kołysanka", "Maszeruje pluton", "Źródło". Patronat medialny nad albumem "Z wiatrem" objęli Program 1 Polskiego Radia oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Premiera: 6 maja 2016.

Płyta "Z wiatrem" sprawia wrażenie niezwykle przemyślanej pod względem brzmieniowym, osadzona została pewnie i konsekwentnie w tradycji muzycznej, która ukształtowała Sławomira Zygmunta – ballady, folka i rocka przełomu lat 60. i 70. Można tu także znaleźć odniesienia do muzyki klasycznej, a nawet latynoamerykańskiej, co nadaje płycie oryginalny charakter. Są na niej miejsca  stworzone z rozmysłem obok pełnych swobody partii solowych, niezbyt rozbudowanych, ale przez swą oszczędność i zwartość trafnych. Zaskakuje użycie harmonijki ustnej. W kompozycjach budowane skutecznie jest wewnętrzne napięcie wynikające logicznie ze struktury utworów i ściśle z nią powiązanych subtelnych zmian interpretacji wokalnej. Wielką zaletą, zarówno kompozycji jak i aranżacji, jest to, że dla Sławomira Zygmunta kompozytora bardzo ważny jest tekst. Zygmunt dba o czytelność i komunikatywność wiersza, nie starając się go zdominować zbytnio ekspresyjną interpretacją. W większości utworów zachowuje ton osobistej, wręcz intymnej rozmowy ze słuchaczem, pozbawionej patosu i koturnowości. Poszczególne kompozycje mają świetne melodie, które na długo zostają w pamięci.

Płyta dopracowana jest w najdrobniejszych szczegółach. Jej muzyczne przesłanie wzbogaca i komentuje oprawa graficzna. Minimalistyczna okładka nawiązuje do wiersza „Na oceanach” zamykającego płytę. Grafiki w książeczce z tekstami językiem obrazu dopowiadają poruszające pointy do kompozycji i interpretacji Sławomira Zygmunta. Wydawnictwo zawdzięcza to talentowi i wrażliwości znanego malarza i grafika Marka Sobczaka.
Obok walorów artystycznych płyta "Z wiatrem" ma wielkie znaczenie poznawcze i edukacyjne - dzięki albumowi można zapoznać się z twórczością wybitnego poety w wiernym oryginałowi, doskonałym wykonaniu, a wiersze śpiewane są łatwiejsze w odbiorze i dostępne dla mniej wyrobionego słuchacza, który nigdy w życiu nie sięgnąłby po tomik poezji.

Teksty: Krzysztof Kamil Baczyński Muzyka: Sławomir Zygmunt
Aranżacje: Aleksander Nowacki, Sławomir Zygmunt Producent nagrań: Sławomir Zygmunt
Muzycy: Sławomir Zygmunt: śpiew, gitary, harmonijka ustna
Krzysztof Domański: gitara akustyczna leksander Nowacki: organy Hammonda, fortepian, pianino, akordeon, programowanie perkusji

Mówi Sławomir Zygmunt: Wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego towarzyszą mi przez całe życie. Zanim jeszcze zacząłem je rozumieć i doceniać, poeta istniał w rodzinnych wspomnieniach - był sąsiadem moich dziadków, jednym z bohaterów opowieści o wojnie i Powstaniu Warszawskim, w którym walczyli i zginęli także członkowie mojej rodziny. Można powiedzieć, że wychowałem się w cieniu legendy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Już kiedy byłem nastolatkiem doceniłem jego niesłychany talent poetycki i wrażliwość. Dziś podziwiam również dojrzałość, mądrość i przenikliwość, która przenika poezję Baczyńskiego. Aż trudno uwierzyć, że te wiersze pisał tak młody chłopak! Pierwszą muzykę do jego poezji napisałem mając 17 lat – to „Piosenka śnieżna żołnierza”. Śpiewam ją do dziś. Poezja Baczyńskiego mówi nie tylko o wojnie. Także o przeżyciach młodych patriotów i powstańców broniących z niezwykłą determinacją straconej, jak się wkrótce okazało, sprawy. Dotyczy nie tylko pokolenia Kolumbów, którym po zwycięstwie nad hitlerowcami historia zgotowała los żołnierzy wyklętych. Te wiersze są uniwersalne i aktualne. Jest w nich miłość i zauroczenie. Pokazują, że głębokie, subtelne, ale gorące uczucia rozkwitają nawet w najcięższych czasach. Są silniejsze od śmierci i okrucieństwa. Krzysztof Kamil Baczyński to wojownik, kiedy trzeba walczyć i pełen ciepła, wrażliwości oraz zdumiewającej, jak na dwudziestoparoletniego człowieka, dojrzałości poeta. Z jego życia i poezji można czerpać natchnienie i odwagę do odnajdywania piękna, radości oraz spełnienia w najtrudniejszych nawet czasach. Uniwersalny jest też język poezji Baczyńskiego. Po przeszło 70 latach brzmi nowocześnie i oryginalnie. Jego wiersze pokazują, że słowa, które wszyscy znamy użyte z wyobraźnią, świadomie i precyzyjnie tworzą niezwykłe i poruszające obrazy. Pomagają nazwać i pokazać innym złożone przeżycia i emocje. Bo przecież każdy doświadcza życia inaczej. Wojna może zalać wściekłością i rozpaczą. Albo zbudować poczucie obowiązku i pokory wobec historii, która w dużym stopniu determinuje nasz los, wzmocnić poczucie słuszności wartości, przy których obstajemy i nadzieję, że nasze poświęcenie nie pójdzie na marne. Taki był właśnie Krzysztof Kamil Baczyński – mówi Sławomir Zygmunt.

Sławomir Zygmunt, muzyk, dziennikarz (absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego), producent. W latach 80. związany ze słynnym klubem Hybrydy. Autor sześciu płyt CD ("16 x Edward Stachura", "Ballada o Kazimierzu Dolnym", "Kiedy idę ulicą", "Polka dyrektora - piosenki satyryczne", "Elegia o chłopcu polskim", "Z wiatrem"), dwóch kaset magnetofonowych MC ("Śmiech do łez - kabaret FTS", "Sted: opowieść-wiatr"). Jego utwory znalazły się także na płytach: LP "Dla bliskich i dalekich" oraz CD "Dobre piosenki. Edward Stachura zaśpiewany". Jako dziennikarz, autor ponad 1,5 tys. artykułów (wywiady, recenzje, reportaże), dwóch książek, z których "Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki" zdobył miano bestsellera i miał już trzy wydania. Warszawiak, wychował się na Czerniakowie, jego dziadkowie mieszkali w tej samej kamienicy (róg Podchorążych i Hołówki), co Krzysztof Kamil Baczyński ze swoją żoną Barbarą. Sławomir Zygmunt jest także autorem muzyki do 4 filmów dokumentalnych/oświatowych. Premiera filmu „Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska Armii Krajowej" w reżyserii Piotra Koryckiego odbyła się 3 grudnia 2016 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Z wiatrem / Sławomir Zygmunt śpiewa wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego