logo

Sztuka teatralna Sławomira Zygmunta - premiera 2 sierpnia 2024
Nowa powieść Sławomira Zygmunta
Paryż dla tych, co odeszli
Sławomir Zygmunt - nowa płyta Wódeczko, wódeczko
Teledysk Koledzy płyną na ostatni rejs promujący płytę Wódeczko, wódeczko
Sławomir Zygmunt - Wódeczko, wódeczko
Bajka Przygody żółtego bałwanka z muzyką Sławomira Zygmunta
Nowa powieść Sławomira Zygmunta
Sławomir Zygmunt - Na balkonie
Na koncert Sławomira Zygmunta - Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej zaprasza Sławek Wierzcholski
NEW ALBUM OF SŁAWOMIR ZYGMUNT PODARUJ JEJ WRZOS / NOWA PŁYTA SŁAWKA ZYGMUNTA PODARUJ JEJ WRZOS
Nowa płyta Sławka Zygmunta: Dokąd idziesz? Do słońca! / Sławomir Zygmunt śpiewa piosenki Edwarda Stachury
Sławomir Zygmunt - Biała lokomotywa
Teledysk "Biała lokomotywa" promujący płytę "Dokąd idziesz? Do słońca", zrealizowany przez Krzysztofa Wiśniewskiego, stachuriada.pl

slawek1

Piosenkarz

ksiazki

Multimedia

media

koncerty

dziennikarz

ciało umysł dusza

Kalendarz wydarzeń

Płyta CD "Elegia o chłopcu polskim. Sławomir Zygmunt śpiewa wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego" została wydana przez firmę Langloo.com. Znajduje się na niej 15 wierszy poety z muzyką i w wykonaniu Sławomira Zygmunta. Jest to jego czwarta samodzielna płyta. Muzyka do wierszy Baczyńskiego powstawała przez wiele lat. Pierwszy utwór do jego tekstu Sławomir Zygmunt napisał jako zaledwie siedemnastolatek. Ta i kolejne dwie kompozycje zaprezentowane wtedy na przeglądzie muzyki młodzieżowej zachwyciły Czesława Niemena i prof. Aleksandra Bardiniego, którzy byli jurorami. Minęło jednak dużo czasu, zanim powstał materiał na całą płytę do wierszy Baczyńskiego. Sławomir Zygmunt realizował bowiem swoje inne fascynacje: pisał muzykę do tekstów Edwarda Stachury i innych poetów, tworzył także piosenki autorskie, zajmował się dziennikarstwem. Ostatnie cztery kompozycje do wierszy K.K. Baczyńskiego skomponował już w latach 2000. Potem sporo czasu zajęło znalezienie wydawcy płyty. Ale w końcu się udało, dzięki energii Anety Woźniak z firmy Langloo.com album "Elegia o chłopcu polskim. Sławomir Zygmunt śpiewa wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego" został wydany. Nagrania powstały (tak jak poprzednia płyta Sławomira Zygmunta, "Kiedy idę ulicą") w studiu Aleksandra Nowackiego (i z jego udziałem), w marcu 2014 roku.

Dlaczego warto odkryć Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na nowo? - mówi Sławomir Zygmunt
Bo w jego wierszach jest ogromny ładunek nadziei, męstwa i determinacji, by sprostać wyzwaniom jakie niesie los. Te, przed którymi stanęło pokolenie Baczyńskiego były dramatyczne. Jednak dziś życie także niesie bardzo trudne zdarzenia i silną presję. Łatwo poddać się katastroficznym myślom czy ratować ucieczką od rzeczywistości lub popadnięciem w naiwny optymizm. A z wierszy Baczyńskiego można czerpać natchnienie i odwagę do brania życia takim, jakie ono jest i odnajdywania piękna, radości oraz spełnienia w najtrudniejszych nawet warunkach. Jest w nich liryczna i gorąca miłość, jest też realistyczne, twarde, bardzo męskie widzenie tego, co się dzieje. Krzysztof Kamil Baczyński to wojownik, kiedy trzeba walczyć i pełen ciepła, wrażliwości oraz zdumiewającej, jak na dwudziestoparoletniego człowieka, dojrzałości poeta. Do tego niebywale utalentowany. Nie bez kozery mówiono, że był on Mickiewiczem pokolenia Kolumbów. Warto dziś wsłuchać się w poezję K.K. Baczyńskiego. Jego wiersze z muzyką nabierają dodatkowego waloru. Podkreśla ona piękno i bogactwo słów poety. Pomaga docenić oryginalność i celność metafor, umiejętność nazywania i oddawania złożonych przeżyć i emocji. Uwrażliwia na słowo piękne, wyrafinowane, używane świadomie i precyzyjnie, z wielką dojrzałością oraz oryginalnością.
Sławomir Zygmunt

Spis utworów:
1. Bez imienia (3:35) 2. Piosenka śnieżna żołnierza (3:29) 3. O Barbaro (2:42) 4. Elegia o chłopcu polskim (2:51) 5. Kołysanka (3:06) 6. Kolęda (4:43) 7. Pragnienia (3:34) 8. Maszeruje pluton (3:38) 9. Dom poety (4:50) 10. Tych miłości (3:46) 11. Z wiatrem (3:50) 12. Biała magia (3:37) 13. Westchnienie (2:31) 14. Mazowsze (5:00) 15. Na oceanach (4:05)

Teksty: Krzysztof Kamil Baczyński
Muzyka: Sławomir Zygmunt| www.slawomirzygmunt.com
Aranżacje: Aleksander Nowacki, Sławomir Zygmunt
Producent nagrań: Sławomir Zygmunt

Muzycy:
Sławomir Zygmunt: śpiew, gitary, harmonijka ustna Krzysztof Domański: gitara akustyczna Aleksander Nowacki: instrumenty klawiszowe, programowanie perkusji
Nagrania zrealizowano w studio nowacki w Warszawie w marcu 2014
Wydawca i dystrybutor: Langloo.com S.A.

Sławomir Zygmunt, muzyk, dziennikarz (absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego), w latach 80. związany ze słynnym klubem Hybrydy. Autor czterech płyt CD ("16 x Edward Stachura", "Kiedy idę ulicą", "Polka dyrektora - piosenki satyryczne", "Elegia o chłopcu polskim"), Maxi Singla ("Ballada o Kazimierzu Dolnym"), dwóch kaset magnetofonowych ("Śmiech do łez - kabaret FTS", "Sted: opowieść-wiatr"). Jego utwory znalazły się także na analogowej składankowej płycie "Dla bliskich i dalekich". Jako dziennikarz, autor ponad 1,5 tys. artykułów (wywiady, recenzje, reportaże), dwóch książek, z których "Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki" zdobył miano bestsellera i miał już trzy wydania. Warszawiak, wychował się na Czerniakowie, jego dziadkowie mieszkali w tej samej kamienicy (róg Podchorążych i Hołówki), co Krzysztof Kamil Baczyński ze swoją żoną Barbarą. Sławomir Zygmunt pisze także muzykę do filmów dokumentalnych. Na premierę czeka najnowszy - "Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska AK".