logo

Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Sławomira Zygmunta
Sztuka teatralna Sławomira Zygmunta - premiera 2 sierpnia 2024
Nowa powieść Sławomira Zygmunta
Paryż dla tych, co odeszli
Sławomir Zygmunt - nowa płyta Wódeczko, wódeczko
Teledysk Koledzy płyną na ostatni rejs promujący płytę Wódeczko, wódeczko
Sławomir Zygmunt - Wódeczko, wódeczko
Bajka Przygody żółtego bałwanka z muzyką Sławomira Zygmunta
Nowa powieść Sławomira Zygmunta
Sławomir Zygmunt - Na balkonie
Na koncert Sławomira Zygmunta - Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej zaprasza Sławek Wierzcholski
NEW ALBUM OF SŁAWOMIR ZYGMUNT PODARUJ JEJ WRZOS / NOWA PŁYTA SŁAWKA ZYGMUNTA PODARUJ JEJ WRZOS
Nowa płyta Sławka Zygmunta: Dokąd idziesz? Do słońca! / Sławomir Zygmunt śpiewa piosenki Edwarda Stachury
Sławomir Zygmunt - Biała lokomotywa
Teledysk "Biała lokomotywa" promujący płytę "Dokąd idziesz? Do słońca", zrealizowany przez Krzysztofa Wiśniewskiego, stachuriada.pl

slawek1

Piosenkarz

ksiazki

Multimedia

media

koncerty

dziennikarz

ciało umysł dusza

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
O spektaklu "Basia"

Spektakl „Basia. Opowieść o żonie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”, to historia ostatnich kilku lat życia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego opowiedziana z punktu widzenia jego żony, Barbary. Ciekawie skonstruowana narracja pozwala na wsłuchiwanie się w głos głównej bohaterki opowiadającej wydarzenia z życia swojego i Krzysztofa. Ogromny talent autora – Sławomira Zygmunta, oraz gra aktorska sprawiają, że nawet obeznany z życiorysem Baczyńskiego widz nie odczuwa żadnej wtórności w przedstawianej historii, a wręcz przeciwnie, zyskuje nowe spojrzenie na znane już sobie fakty.
Pomiędzy poszczególnymi epizodami wspólnego życia Krzysztofa i Barbary są śpiewane wiersze Baczyńskiego, co stanowi idealne dopełnienie obrazu ich wspólnej miłości. Dzięki nim uwypukla się kontrast między mrokiem codziennego życia pod butem okupanta a pięknem ducha i umysłu obojga bohaterów – poety i jego żony, jedynej istoty, która była go w stanie zrozumieć do końca i była dla niego oparciem psychicznym.
Sławomir Zygmunt jest wierny prawdzie historycznej. Potrafi z wielkim wyczuciem opowiadać o sprawach trudnych zarówno dla samego Baczyńskiego, jak i dla nas, potomnych.
Barbarę Baczyńską sugestywnie zagrała Aleksandra Mirecka, która oszczędnymi środkami aktorskimi świetnie zarysowała przeżycia żony poety. Przekonująco pokazała młodzieńczą miłość do męża, stosunek środowiska artystycznego do Krzysztofa oraz ich wspólne przepełnione trudami życie w okupowanej Warszawie.
Reżyserem spektaklu jest Duśka Markowska-Resich.
Sławomir Zygmunt zaczarował widzów nie tylko tekstem sztuki, skomponowaną na potrzeby tego spektaklu muzyką, ale również swoim głosem,idealnie oddającym treść wierszy Baczyńskiego.
Autor spektaklu, Sławomir Zygmunt, jest człowiek wielu talentów: dziennikarzem, muzykiem-instrumentalistą, autorem tekstów piosenek, kompozytorem oraz pisarzem. W tym roku obchodzi 45-lecie swojej działalności artystycznej. Z tej okazji Stowarzyszenie Artystów Wykonawców SAWP przyznało Sławomirowi Zygmuntowi Nagrodę Jubileuszową, którą wręczyła mu Ewa Kuklińska.

Autor: Maciej Henryk Modzelewski