logo

Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Sławomira Zygmunta
Sztuka teatralna Sławomira Zygmunta - premiera 2 sierpnia 2024
Nowa powieść Sławomira Zygmunta
Paryż dla tych, co odeszli
Sławomir Zygmunt - nowa płyta Wódeczko, wódeczko
Teledysk Koledzy płyną na ostatni rejs promujący płytę Wódeczko, wódeczko
Sławomir Zygmunt - Wódeczko, wódeczko
Bajka Przygody żółtego bałwanka z muzyką Sławomira Zygmunta
Nowa powieść Sławomira Zygmunta
Sławomir Zygmunt - Na balkonie
Na koncert Sławomira Zygmunta - Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej zaprasza Sławek Wierzcholski
NEW ALBUM OF SŁAWOMIR ZYGMUNT PODARUJ JEJ WRZOS / NOWA PŁYTA SŁAWKA ZYGMUNTA PODARUJ JEJ WRZOS
Nowa płyta Sławka Zygmunta: Dokąd idziesz? Do słońca! / Sławomir Zygmunt śpiewa piosenki Edwarda Stachury
Sławomir Zygmunt - Biała lokomotywa
Teledysk "Biała lokomotywa" promujący płytę "Dokąd idziesz? Do słońca", zrealizowany przez Krzysztofa Wiśniewskiego, stachuriada.pl

slawek1

Piosenkarz

ksiazki

Multimedia

media

koncerty

dziennikarz

ciało umysł dusza

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Najpierw trudno mi było zabrać się za tę książkę. Pochodzę z Suwalszczyzny, to co mnie obchodzą opowieści z warszawskiego Czerniakowa, myślałam. Ale jak już zaczęłam czytać „Marię oraz inne czerniakowskie opowiastki” Sławomira Zygmunta, lektura pochłonęła mnie. No bo czy to możliwe, aby nie zamykać drzwi na klucz, ani w dzień ani w nocy, w kamienicy na „szemranym” Czerniakowie, czyli w dzielnicy złodziejaszków, oszustów, doliniarzy i niebieskich ptaków?

I kamienica, w której urodził się i wychował autor tej książki, gdzie wszyscy się znają, kłócą, ale pomagają sobie i zawsze wspierają? Czy mogą nie zaciekawić autentyczne opowieści o kinie, gdzie pije się na sali wino, spontanicznie i głośno komentuje filmy, klaszcze i szczerze płacze? Bez zawstydzenia! Albo czy możliwe są sąsiedzkie gremialne biesiady imieninowe ze wspólnym śpiewaniem, z występami dzieci z rodzicami? A wszystko opisane żywym reporterskim językiem, z ikrą, werwą, humorem i fantazją. Lektura ta sprawia, że z Andrzejem Zydnowiczem (alter ego autora) przeżywa się jego dzieciństwo aż do późnych lat studenckich, przybliżając zarazem doskonale klimat i realia Peerelu. Poznaje się rodzinę autora (dziadkowie mieszkali w tej samej kamienicy co Krzysztof Kamil Baczyński), jego kumpli z ferajny (szczególnie Mańka), nauczycieli, wiele barwnych postaci Czerniakowa (Romka „Ciućkę”, kioskarzy: panią „Lodówkę” i pana „Tak czy Nie”, Tadka „Grzechotnika” i wielu innych), czy pierwszą miłość - Marię. Także filmy i seriale z tamtych lat, płyty, koncerty, książki, sklepy, kioski, bazar Różyckiego, a nawet straż pożarną, gdzie Andrzej, dość nieoczekiwanie, trafił podczas stanu wojennego. Książka pasjonująca, oddająca nie tylko niepowtarzalny urok Czerniakowa, ale i ducha niedawnej epoki. I młodości autora – radosnej, mimo pustych sklepów i siermiężności ówczesnej Polski lat 60. 70. i 80. XX wieku. Gorąco polecam! Tym bardziej, że jej autor, choć absolwent dziennikarstwa, jest bardziej znany jako muzyk, związany w przeszłości ze słynnym klubem Hybrydy.

Teresa Kaczorowska, poetka, pisarka, dziennikarka, prezes Związku Literatów na Mazowszu