logo

Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Sławomira Zygmunta
Sztuka teatralna Sławomira Zygmunta - premiera 2 sierpnia 2024
Nowa powieść Sławomira Zygmunta
Paryż dla tych, co odeszli
Sławomir Zygmunt - nowa płyta Wódeczko, wódeczko
Teledysk Koledzy płyną na ostatni rejs promujący płytę Wódeczko, wódeczko
Sławomir Zygmunt - Wódeczko, wódeczko
Bajka Przygody żółtego bałwanka z muzyką Sławomira Zygmunta
Nowa powieść Sławomira Zygmunta
Sławomir Zygmunt - Na balkonie
Na koncert Sławomira Zygmunta - Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej zaprasza Sławek Wierzcholski
NEW ALBUM OF SŁAWOMIR ZYGMUNT PODARUJ JEJ WRZOS / NOWA PŁYTA SŁAWKA ZYGMUNTA PODARUJ JEJ WRZOS
Nowa płyta Sławka Zygmunta: Dokąd idziesz? Do słońca! / Sławomir Zygmunt śpiewa piosenki Edwarda Stachury
Sławomir Zygmunt - Biała lokomotywa
Teledysk "Biała lokomotywa" promujący płytę "Dokąd idziesz? Do słońca", zrealizowany przez Krzysztofa Wiśniewskiego, stachuriada.pl

slawek1

Piosenkarz

ksiazki

Multimedia

media

koncerty

dziennikarz

ciało umysł dusza

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Nie tylko Bruce Lee
Pojawienie się w 1982 roku na polskich ekranach "Wejścia Smoka" z Brucem Lee w roli głównej sprawiło, że niemal wszystkie kolejne filmy kung-fu odniosły w naszym kraju ogromny frekwencyjny sukces. Wiedza o nich, do tej pory niepełna i raczej wyrywkowa, aż prosiła się o uporządkowanie i systematyzację. Dokonał tego - z doskonałym skutkiem - Sławomir Zygmunt, autor leksykonu filmów wschodnich sztuk walki "Bruce Lee i inni".
Omówienie blisko dwustu filmów, niemal druga taka porcja sylwetek i filmografii najważniejszych twórców musi imponować: fachowej analizy i interpretacji doczekała się wreszcie cała klasyka wschodnich filmów walki. Zygmunt pisze z ogromną znajomością rzeczy, wychwytuje konteksty i nianse, na które zwykle nieczuły jest przeciętny widz. W leksykonie nie zabrakło żadnego z wielkich nazwisk kina "kopanego" - patronowi leksykonu, Bruce'owi Lee poświęcony został cały rozdział., nie mniej wyczerpująco omówiona została postać Johna Woo i Jackie Chana. W części dotyczącej amerykańskich filmów walki znajdziemy też informację o kobietach, które współtworzyły zachodnie kino kung-fu.
Najbardzie intrygujący jednak okazuje się rozdział, analizujący związki wschodnich sztuk walki z polskim kinem. Wątki te, które Zygmunt przenikliwie wydobywa na światło dzienne, zaskakują, a nierzadko bawią. Autor odkrywa między innymi, że karate znane i stosowane było już... w piętnastowiecznej Polsce.
- Akcja serialu "Przyłbice i kaptury" Marka Piestraka rozgrywa się w 1409 roku. Opowiada o walce polskiego i krzyżackiego wywiadu tuż przed bitwą pod Grunwaldem. Na dworze króla Jagiełły wywiadem kieruje ksiądz Andrzej. W jednej ze scen widzimy trening polskiego agenta, który bardzo przypomina karate. Skąd się wzięło karate w Polsce w XV wieku? - zastanawia się autor. - Nikt tego nie wie, oprócz Marka Piestraka - podsumowuje.
Leksykon "Bruce Lee i inni", opatrzony indeksem oraz mnóstwem kolorowych zdjęć, to pozycja obowiązkowa nie tylko na półce studenta filmoznawstawa. Książka zainteresuje każdego, komu bliskie są kinowe "kopanki". Napisany z dużą swadą leksykon wprowadza w tajniki wschodnich sztuk walki czytelnika zarówno obeznanego z filmami "Klasztor Shaolin" czy "Mistrzyni Wudang", jak i tych, którzy swą przygodę z filmowym kung-fu ograniczyli dotąd jedynie do "Hero" i "Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka".
Matylda Dudek, Dziennik Polski, maj 2006