logo

Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Sławomira Zygmunta
Sztuka teatralna Sławomira Zygmunta - premiera 2 sierpnia 2024
Nowa powieść Sławomira Zygmunta
Paryż dla tych, co odeszli
Sławomir Zygmunt - nowa płyta Wódeczko, wódeczko
Teledysk Koledzy płyną na ostatni rejs promujący płytę Wódeczko, wódeczko
Sławomir Zygmunt - Wódeczko, wódeczko
Bajka Przygody żółtego bałwanka z muzyką Sławomira Zygmunta
Nowa powieść Sławomira Zygmunta
Sławomir Zygmunt - Na balkonie
Na koncert Sławomira Zygmunta - Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej zaprasza Sławek Wierzcholski
NEW ALBUM OF SŁAWOMIR ZYGMUNT PODARUJ JEJ WRZOS / NOWA PŁYTA SŁAWKA ZYGMUNTA PODARUJ JEJ WRZOS
Nowa płyta Sławka Zygmunta: Dokąd idziesz? Do słońca! / Sławomir Zygmunt śpiewa piosenki Edwarda Stachury
Sławomir Zygmunt - Biała lokomotywa
Teledysk "Biała lokomotywa" promujący płytę "Dokąd idziesz? Do słońca", zrealizowany przez Krzysztofa Wiśniewskiego, stachuriada.pl

slawek1

Piosenkarz

ksiazki

Multimedia

media

koncerty

dziennikarz

ciało umysł dusza

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Kino kopane – opisane/Od Bruce’a Lee do „Kill Billa”
KINO KOPANE – OPISANE - recenzja
Ilu z fanów filmów akcji wie, że kung-fu tak naprawdę znaczy: „doskonała umiejętność” i odnosi się nie tylko do sztuki walki, ale do każdej dziedziny życia? Albo to, iż pierwsze wzmianki o chińskich technikach walki pojawiły się już w epoce neolitu, czyli… 6 tysięcy lat temu! Te i wiele innych ciekawostek znaleźć można w wydanym niedawno leksykonie filmów wschodnich sztuk walki pt. „Bruce Lee i inni” autorstwa Sławomira Zygmunta, warszawskiego dziennikarza i popularyzatora azjatyckiego kina.
Tak bogatego opracowania historii kina spod znaku kung-fu jeszcze w Polsce nie było. Leksykon zawiera szczegółowe opisy 156 najważniejszych filmów gatunku (o wielu z nich fani dowiedzą się zapewne dopiero z te książki), sylwetki i filmografie aktorów oraz krótką – bo zaledwie 40-stronicową (na 376) – historię filmów „kopanych”. Czytając tę książkę czuje się fascynację autora opisywanym gatunkiem, dzięki czemu – pomimo leksykonowego charakteru – przyswaja się ją lekko. Tym bardziej, że pozycja jest bardzo aktualna i obok historycznych produkcji z Brucem Lee, znajdziemy w niej także co nieco o najnowszych przebojach – „Hero” i „Kill Bill”.
Tomasz Konopacki, Dziennik Bałtycki (luty 2004)
 
 
OD BRUCE'A LEE DO "KILL BILLA" - recenzja
Powróciła moda na filmy karate. Bruce Lee, Jackie Chan, Chuck Norris - znają ich wszyscy miłośnicy filmów tzw. kopanych. Ci, którzy jeszcze ich nie kojarzą, maja okazję, by uzupełnić braki. Właśnie wyszła książka "Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki".
Filmy ze scenami walki stały się popularne w Azji w latach 60. Zachód jednak nic o tym nie wiedział aż do 1973 roku, kiedy świat podbiło "Wejście Smoka" z Brucem Lee. Trzeba było poczekać 9 lat, by film ten znalazł się na polskich ekranach. - Siedziałem w kinie Moskwa w Warszawie i z zapartym tchem śledziłem wyczyny Bruce'a Lee - wspomina Sławomir Zygmunt, autor leksykonu. - Był to pierwszy tego rodzaju film w Polsce, potem sprowadzono kilka podobnych. Najlepszym z nich był "Klasztor Shaolin". Po latach postanowiłem opisać ten fenomen.
W końcu lat 90. znowu obudziło się zainteresowanie filmami walki. - Świadczą o tym światowe sukcesy takich filmów jak "Przyczajony tygrys, ukryty smok", "Hero" oraz "Kill Bill" Quentina Tarantino, będący hołdem dla azjatyckich filmów walki - mówi Sławomir Zygmunt.
Joanna Lenar, Fakt, 26.02.2004.