Dziś w Filharmonii Opolskiej koncert z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania Warszawskiego. Podczas piątkowego koncertu usłyszymy utwory z najnowszej płyty Sławomira Zygmunta. Album "Elegia o chłopcu polskim. Sławomir Zygmunt śpiewa wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego" został nagrany w marcu 2014 roku, a premierę miał kilka dni temu. Na płycie znajduje się 15 wierszy Baczyńskiego z muzyką  wykonawcy. Muzyka do poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego powstawała przez wiele lat. Pierwszy utwór do jego tekstu Sławomir Zygmunt napisał jako zaledwie siedemnastolatek. Śpiewając go na przeglądzie muzyki młodzieżowej, zachwycił Czesława Niemena i prof. Aleksandra Bardiniego, którzy byli jurorami. Minęło jednak dużo czasu, zanim powstał materiał na cała płytę do wierszy Baczyńskiego. Muzyk realizował swoje inne fascynacje: pisał muzykę do tekstów Edwarda Stachury i innych poetów, tworzył także piosenki autorskie, zajmował się dziennikarstwem.

- Wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego towarzyszą mi przez całe życie. Zanim jeszcze zacząłem je rozumieć i doceniać, poeta istniał w rodzinnych wspomnieniach - był sąsiadem moich dziadków, jednym z bohaterów opowieści o wojnie i Powstaniu Warszawskim, w którym walczyli i zginęli także członkowie mojej rodziny. Można powiedzieć, że wychowałem się w cieniu legendy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Kiedy byłem nastolatkiem doceniłem jego niesłychany talent poetycki i wrażliwość. Dziś podziwiam również dojrzałość, mądrość i przenikliwość, która przenika poezję Baczyńskiego. Trudno uwierzyć, że te wiersze pisał tak młody chłopak!" - mówi kompozytor i wykonawca.

Warto wsłuchać się w poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z muzyką nabiera ona dodatkowego waloru. Muzyka podkreśla piękno i bogactwo słów poety. Pomaga docenić oryginalność i celność metafor, umiejętność nazywania i oddawania złożonych przeżyć i emocji.
Dzisiejszy koncert odbędzie się w Filharmonii Opolskiej. Początek o godzinie 19.00

Iwona Kłopocka, NOWA TRYBUNA OPOLSKA, 1 sierpnia 2014