logo

Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Sławomira Zygmunta
Sztuka teatralna Sławomira Zygmunta - premiera 2 sierpnia 2024
Nowa powieść Sławomira Zygmunta
Paryż dla tych, co odeszli
Sławomir Zygmunt - nowa płyta Wódeczko, wódeczko
Teledysk Koledzy płyną na ostatni rejs promujący płytę Wódeczko, wódeczko
Sławomir Zygmunt - Wódeczko, wódeczko
Bajka Przygody żółtego bałwanka z muzyką Sławomira Zygmunta
Nowa powieść Sławomira Zygmunta
Sławomir Zygmunt - Na balkonie
Na koncert Sławomira Zygmunta - Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej zaprasza Sławek Wierzcholski
NEW ALBUM OF SŁAWOMIR ZYGMUNT PODARUJ JEJ WRZOS / NOWA PŁYTA SŁAWKA ZYGMUNTA PODARUJ JEJ WRZOS
Nowa płyta Sławka Zygmunta: Dokąd idziesz? Do słońca! / Sławomir Zygmunt śpiewa piosenki Edwarda Stachury
Sławomir Zygmunt - Biała lokomotywa
Teledysk "Biała lokomotywa" promujący płytę "Dokąd idziesz? Do słońca", zrealizowany przez Krzysztofa Wiśniewskiego, stachuriada.pl

slawek1

Piosenkarz

ksiazki

Multimedia

media

koncerty

dziennikarz

ciało umysł dusza

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Sięgając po twórczość poetów tej miary i kulturowej rangi, co Krzysztof Kamil Baczyński, artyści narażają się na możliwość wpadnięcia w rozliczne pułapki. Tymczasem „Elegia o chłopcu polskim” jest dowodem na to, że Sławomir Zygmunt potrafi ich uniknąć. W efekcie powstała płyta, która pozwala raz jeszcze zagłębić się w poezję Baczyńskiego. Sławomir Zygmunt swoją muzyką nie deprecjonuje bowiem wartości tekstów poety, nie zagłusza ich niepotrzebnie, ale – co istotne – wręcz potrafi je uwydatnić, nie tracąc przy tym autorskiego charakteru krążka.
Dzięki temu nadzwyczaj sprawnemu połączeniu zdolności muzyka oraz wartości poezji autora, słuchacz może odkrywać – po raz pierwszy albo na nowo – wielorakość odcieni twórczości czołowego przedstawiciela pokolenia „apokalipsy spełnionej”. To poezja smutku i radości, poezja tęsknoty i nadziei, lęku i odwagi. Być może ktoś stwierdzi, że dotyczy czasów dawno minionych, że jest już anachroniczna i przebrzmiała, ale przecież tak naprawdę posiada w sobie cenny pierwiastek uniwersalizmu.

Sławomir Zygmunt udowodnił zaś, że wiele lat po wojnie wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego można śpiewać bez zbędnego patetyzmu i katastroficznego tonu, ale w taki sposób, aby współczesny słuchacz dostrzegł ich aktualność. Stało się tak przede wszystko dlatego, że autor płyty subtelnie wyeksponował ten odcień poezji Baczyńskiego, który dzisiaj powinien wzbudzać wielki podziw – okazuje się bowiem, że pośród śmierci i zgliszczy młody poeta potrafił w niezwykły sposób pisać o miłości.

Sławomir Kruczek, Radio RDN Małopolska, sierpień 2015