logo

Sławek i Stachura
Ze Sławomirem Zygmuntem o płycie "16 x Edward Stachura" rozmawia Jan Zabieglik
Jan Zabieglik: Opowiedz o płycie i o sobie?
Sławomir Zygmunt:
Płyta powstała w tym roku, zawiera 16 piosenek Edwarda Stachury. Z twórczością Stachury zetknąłem się w połowie lat 70. XX wieku. Przeczytałem tomik opowiadań "Falując na wietrze" i zafascynowała mnie ta proza. W tych opowiadaniach była jakaś niesamowita siła i afirmacja wolności. Wtedy przecież były w Polsce nieciekawe czasy polityczne, a tu nagle czytam o facecie, który wędruje sobie po Polsce z chlebakiem. Nie uznaje żadnych barier, i co ważne, nie pisze ani słowa o polityce.

Byłeś wtedy bardzo młody. Czy zdążyłeś osobiście poznać Stachurę?
Nie. W 1979 roku pojechałem (po raz drugi zresztą) na niezwykłą imprezę do Olsztyna - "Spotkania zamkowe - śpiewajmy poezję". Poznałem tam Marka Gałązkę, który już od kilku lat śpiewał piosenki Stachury. Tam też dotarła do nas wiadomość o samobójczej śmierci Steda. Pół roku później napisałem pierwszą muzykę do tekstu Stachury. To była "Biała lokomotywa".

Śpiewałeś ją później w klubie Hybrydy wspólnie z Wojtkiem Olańskim.
Tak. Powstał wtedy spektakl "Sted: opowieść-wiatr". Wystawiliśmy go w maju 1983 roku w Hybrydach. Później poznałem brata i przyjaciół Steda, którzy przychodzili na przedstawienie do Hybryd, a potem także do teatru Stara Prochownia. Sporo ludzi do tej pory kojarzy mnie z "Białą lokomotywą", bo to była moja pierwsza piosenka, która Sławekzaistniała w radiowej Trójce. Monika Olejnik i Grażyna Dobroń zaproponowały nam nagrania i stąd "Biała lokomotywa" w naszym wykonaniu stała się znana. Na zdjęciu z prawej - ja i Wojtek Olański stoimy z Januszem Kuklińskim (w czarnym płaszczu), bliskim przyjacielem Edwarda Stachury.

Czy znałeś piosenki Stachury w jego wykonaniu?
Znałem kilka. Poznałem więcej, gdy Polskie Nagrania wydały w połowie lat 80. płytę z piosenkami w oryginalnym wykonaniu ich autora.
Czy ty ułożyłeś inne melodie?
Tak. Napisałem własną muzykę do 16 tekstów Stachury.

Jakie piosenki Steda są najbardziej znane z twoją muzyką?
Oprócz wspomnianej już "Białej lokomotywy", sporą popularnością cieszyły się piosenki: "Na błękicie jest polana" i "Opadły mgły, wstaje nowy dzień". Ta druga została wydana w latach 80. na analogowej składance "Dla bliskich i dalekich", z młodymi wówczas twórcami piosenki poetyckiej. Byli to m.in. Piotrek Bukartyk, Mateusz Stryjecki, Tomek Wachnowski i ja.

Rozmawiał: Jan Zabieglik, Życie Warszawy, 29.09.2002