logo

Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Sławomira Zygmunta
Sztuka teatralna Sławomira Zygmunta - premiera 2 sierpnia 2024
Nowa powieść Sławomira Zygmunta
Paryż dla tych, co odeszli
Sławomir Zygmunt - nowa płyta Wódeczko, wódeczko
Teledysk Koledzy płyną na ostatni rejs promujący płytę Wódeczko, wódeczko
Sławomir Zygmunt - Wódeczko, wódeczko
Bajka Przygody żółtego bałwanka z muzyką Sławomira Zygmunta
Nowa powieść Sławomira Zygmunta
Sławomir Zygmunt - Na balkonie
Na koncert Sławomira Zygmunta - Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej zaprasza Sławek Wierzcholski
NEW ALBUM OF SŁAWOMIR ZYGMUNT PODARUJ JEJ WRZOS / NOWA PŁYTA SŁAWKA ZYGMUNTA PODARUJ JEJ WRZOS
Nowa płyta Sławka Zygmunta: Dokąd idziesz? Do słońca! / Sławomir Zygmunt śpiewa piosenki Edwarda Stachury
Sławomir Zygmunt - Biała lokomotywa
Teledysk "Biała lokomotywa" promujący płytę "Dokąd idziesz? Do słońca", zrealizowany przez Krzysztofa Wiśniewskiego, stachuriada.pl

slawek1

Piosenkarz

ksiazki

Multimedia

media

koncerty

dziennikarz

ciało umysł dusza

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Młode wilki
MŁODE WILKI 1/2 - film sensacyjny, Polska 1998, reż. Jarosław Żamojda
Płytę „Młode wilki 1/2" otwiera instrumentalny „Prolog". Jest to dynamiczna kompozycja Grzegorza Daronia na instrumenty elektroniczne z mocno zaakcentowaną perkusją. Na płycie słyszymy jeszcze dwie jego kompozycje: „Ucieczka" i „Oblężenie", są one jednak tylko krótkimi przerywnikami między piosenkami różnych wykonawców. Dobrze wypada Agnieszka Chylińska, wokalistka O.N.A., w dwóch piosenkach: „Mimo wszystko" (powstała specjalnie do filmu) i „Kiedy powiem dość". Zdecydowanie lepsza jest kompozycja druga, przebój sprzed roku. Pierwszy utwór ma wyraźny podział na część spokojną, zaśpiewaną przy prostym podkładzie sekcji rytmicznej i gitary, i część drugą - mocną, hardrockową, z ciężko brzmiącą gitarą i chrapliwym, ostrym śpiewem. Chylińskiej, obdarzonej intrygującym, potężnym głosem, udało się wreszcie pozbyć sepleniącej maniery wokalnej, która zubożała jej wcześniejsze piosenki. Niestety, wciąż najsłabszą stroną O.N.A. są teksty.
Zaletą płyty z muzyką do filmu „Młode wilki 1/2" jest to, że po raz pierwszy na polskim soundtracku umieszczono piosenki polskie i zespołów zagranicznych. Nie bardzo jednak wiadomo, co tu robi utwór „Bamboleo" grupy Gipsy Kings. Skądinąd kapitalna piosenka (i wielki przebój sprzed lat), ale utrzymany w zupełnie innym stylu niż pozostałe kompozycje. „Krupa" w wykonaniu Apollo Four Forty to dynamiczny utwór z pulsującą perkusją, oparty na „schodkowym" schemacie składającym się z czterech dźwięków. W tle słyszymy okrzyki i głos powtarzający króciutki tekst.
Bardzo ciekawym utworem jest „Inhaler" w wykonaniu grupy Hoover. Jest to kapitalnie zaśpiewana ciepłym, kobiecym glosem ballada z mocno zaakcentowaną gitarą grającą prosty riff. W tle różne „kosmiczne" brzmienia tak charakterystyczne w aranżacjach współczesnych piosenek.
„Saturday Night" zespołu Suede to kolejna rockowa ballada z przebojowym refrenem.
Grupa Physical Love prezentuje „Hometown Down", prościutki utwór charakteryzujący się powtarzanym w kółko tekstem na tle jednostajnej perkusji i instrumentów elektronicznych. Polskie siły reprezentują także: zespól Hedone, Krzysztof Antkowiak, Atmosphere, Myslovitz. Grupa Hedone prezentuje „kosmiczną" kompozycję „My Death". Jest to mroczny, zimny utwór z melorecytacją. W tle krzyczący głos wokalistki i bardzo dobrze brzmiąca sekcja rytmiczna (perkusja i bas).
Zespół Atmosphere wykonuje rockową balladę z przebojowym refrenem - „Zamykam oczy". Interesująco zaakcentowane są pochody gitar, w środku - prosta solówka ściśle przylegająca do całości. Niestety, niepotrzebnie na końcu utworu wokalista śpiewa dwa zdania po angielsku.
W intrygującej kompozycji „To nie był film" zespołu Myslovitz chodzilo zapewne o zderzenie prostej, skocznej melodyjki (zagranej na gitarach brzmiących jak mandolina) z szokującym tekstem. Niestety, o ile muzyka wypadta ciekawie, o tyle tekst, opowiadający o młodocianych mordercach, mocno trąci grafomanią.
Interesująco wypada Krzysztof Antkowiak w papowej kompozycji „Kiedy chce odejść", która na pewno stanie się przebojem. Najciekawsze jest to, że Antkowiak nie wysila się, by zaszokować, tylko świetnie śpiewa prostą, doskonale zaaranżowaną, przebojową kompozycje z chórkiem w tle.
Sławomir Zygmunt, KINO 1998, Nr 2