logo

Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Sławomira Zygmunta
Sztuka teatralna Sławomira Zygmunta - premiera 2 sierpnia 2024
Nowa powieść Sławomira Zygmunta
Paryż dla tych, co odeszli
Sławomir Zygmunt - nowa płyta Wódeczko, wódeczko
Teledysk Koledzy płyną na ostatni rejs promujący płytę Wódeczko, wódeczko
Sławomir Zygmunt - Wódeczko, wódeczko
Bajka Przygody żółtego bałwanka z muzyką Sławomira Zygmunta
Nowa powieść Sławomira Zygmunta
Sławomir Zygmunt - Na balkonie
Na koncert Sławomira Zygmunta - Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej zaprasza Sławek Wierzcholski
NEW ALBUM OF SŁAWOMIR ZYGMUNT PODARUJ JEJ WRZOS / NOWA PŁYTA SŁAWKA ZYGMUNTA PODARUJ JEJ WRZOS
Nowa płyta Sławka Zygmunta: Dokąd idziesz? Do słońca! / Sławomir Zygmunt śpiewa piosenki Edwarda Stachury
Sławomir Zygmunt - Biała lokomotywa
Teledysk "Biała lokomotywa" promujący płytę "Dokąd idziesz? Do słońca", zrealizowany przez Krzysztofa Wiśniewskiego, stachuriada.pl

slawek1

Piosenkarz

ksiazki

Multimedia

media

koncerty

dziennikarz

ciało umysł dusza

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Jej filmowi partnerzy

Różnie układała się współpraca Marilyn Monroe z jej filmowymi partnerami. Jedni jej nienawidzili, dla drugich była prawdziwym bożyszczem.
W "Rzece bez powrotu" (1954) jej partnerem był Robert Mitchum. Film opowiadał o pełnej niebezpieczeństw podróży tratwą po rzece przez tereny należące do Indian. Monroe, będąca wtedy w dobrej formie, zaprezentowała niezłe aktorstwo i przebiła Mitchuma. Jej wielkim atutem było kilka piosenek, które zaśpiewała w blasku zachodzącego słońca. Podobno na planie "zaiskrzyło" między MM a Mitchumem, ale do romansu nie doszło. Bardzo źle przebiegała współpraca między Laurence'm Olivierem i Monroe w trakcie kręcenia komedii "Książę i aktoreczka" (1957). Sam pomysł wydawał się idealny: zestawić obok siebie szekspirowskiego aktora i "najbardziej pożądana kobietę na świecie". Według Oliviera (będącego także reżyserem tego filmu) MM to bożyszcze ekranu, była nie tylko fatalna aktorką, ale także kłótliwą jędzą, kojarzącą mu się z przekupką z bazaru. Lepiej wspominają współpracę z Monroe Jack Lemmon i Tony Curtis (ten miał MM trochę do zarzucenia), jej partnerzy z komedii "Pół żartem, pół serio" (1959). Notorycznie spóźniała się na plan i często była kompletnie nieprzygotowana. Ale godziny oczekiwań opłaciły się, bo kiedy już stawała w świetle reflektorów była rewelacyjna. Najsłynniejszy romans na planie filmowym przeżyła Marilyn z Ives'em Montandem w trakcie zdjęć do komedii "Pokochajmy się" (1960). Montand przyjechał do USA ze swoją żoną, świetna aktorką Simone Signoret. Francuskie małżeństwo zaprzyjaźniło się z Monroe, która lubiła im opowiadać o sobie. Jednak ta bezinteresowna przyjaźń szybko przemieniła się w romans i to tuż pod bokiem Signoret. Najlepszą swoja rolę zagrała Marilyn Monroe w dramacie "Skłóceni z życiem" (1961). Jej partnerami byli wspaniali aktorzy: Montgomery Clift i Clark Gable, ale Monroe wcale nie ustępowała im pola. W tym filmie po raz pierwszy pojawiła się bez makijażu, nie tańczyła ani nie śpiewała. Mogła pokazać albo wielkie aktorstwo, ale przepaść. Wygrała, była rewelacyjna. Film "Skłóceni życiem" mógł być przełomowy w jej karierze. Niestety nie przyniósł szczęścia całej trójce. Dla MM i Gable'a był to ostatni film, dla Clifta - przedostatni.
Sławomir Zygmunt, 1996