Warning: Undefined array key 76 in /home/slawomirxv/www/libraries/src/Access/Access.php on line 608

Warning: Attempt to read property "rules" on null in /home/slawomirxv/www/libraries/src/Access/Access.php on line 608

Warning: Undefined array key 76 in /home/slawomirxv/www/libraries/src/Access/Access.php on line 613

Warning: Attempt to read property "rules" on null in /home/slawomirxv/www/libraries/src/Access/Access.php on line 613
Najpierw zmarł Fellini, potem Gulietta. Niedawno dołączył do nich Marcello. Teraz Fellini kręci w niebie nowy film ze swoimi ulubionymi aktorami.
Zagrał w niezliczonej ilości filmów, jednak tych najważniejszych było kilkanaście. "Lubie pracować w filmie, dlatego biorę także role drugoplanowe" - zwykł mawiać dziennikarzom, którzy wypominali mu marnotrawienie talentu. Te najważniejsze, dzięki którym stał się znany na całym świecie, zagrał u Federico Felliniego.
Marcello Mastroianni zadebiutował w filmie "Sierpniowa niedziela" (1949). Przez dziesięć lat grał w wielu filmach niczym specjalnie się nie wyróżniając. U producentów wyrobił sobie markę tym, że był punktualny i zawsze znał rolę na pamięć. Przełomem w jego karierze było spotkanie z Fellinim i rola w "Słodkim życiu". Marcello nie zawiódł pokładanych w nim nadziei. Film odniósł wielki sukces, uhonorowany Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes, zaś nazwisko aktora stało się znane poza granicami Włoch. Potem u Felliniego stworzył jeszcze prawdziwe aktorskie perełki w "8 i pół", "Mieście kobiet", "Ginger i Fred" i "Wywiadzie". Ale Mastroianni grał też u innych wybitnych reżyserów, m.in. u Viscontiego, Antonioniego, Michałkowa, Altmana. W latach 80. aktora nabrał większego dystansu do swoich ról i obdarzał je sporą dawką ironii. W tym okresie stworzył kilka wybitnych, tragikomicznych kreacji ("Wiekie żarcie", "Skóra", "Macaroni"). Wspaniałe role zagrał w duecie z Sophią Loren ("Słoneczniki", "Szczególny dzień", "Pret-a-porter"). W podróż sentymentalną udał się z Anitą Ekberg, spotykając się z nią po 30 latach na planie filmu "Wywiad" Felliniego.
Sławomir Zygmunt, Tele Magazyn, luty 1997
Miasto kobiet Fellini prześmiewca. Tym razem zajmuje się odwiecznym konfliktem między światem męskim a światem kobiet. Nie oszczędza przy tym żadnej ze stron. Mężczyzn reprezentuje około 50-letni Marcello Snaporaz, który wysiada z pociągu i podąża za atrakcyjną nieznajomą. Idąc za nią dociera do hotelu, w którym odbywa się kongres feministek. "Miasto kobiet" to drugi film z cyklu pięciu iwieczorów z Mastroiannim przygotowanego przez TVP.