logo

Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Sławomira Zygmunta
Sztuka teatralna Sławomira Zygmunta - premiera 2 sierpnia 2024
Nowa powieść Sławomira Zygmunta
Paryż dla tych, co odeszli
Sławomir Zygmunt - nowa płyta Wódeczko, wódeczko
Teledysk Koledzy płyną na ostatni rejs promujący płytę Wódeczko, wódeczko
Sławomir Zygmunt - Wódeczko, wódeczko
Bajka Przygody żółtego bałwanka z muzyką Sławomira Zygmunta
Nowa powieść Sławomira Zygmunta
Sławomir Zygmunt - Na balkonie
Na koncert Sławomira Zygmunta - Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej zaprasza Sławek Wierzcholski
NEW ALBUM OF SŁAWOMIR ZYGMUNT PODARUJ JEJ WRZOS / NOWA PŁYTA SŁAWKA ZYGMUNTA PODARUJ JEJ WRZOS
Nowa płyta Sławka Zygmunta: Dokąd idziesz? Do słońca! / Sławomir Zygmunt śpiewa piosenki Edwarda Stachury
Sławomir Zygmunt - Biała lokomotywa
Teledysk "Biała lokomotywa" promujący płytę "Dokąd idziesz? Do słońca", zrealizowany przez Krzysztofa Wiśniewskiego, stachuriada.pl

slawek1

Piosenkarz

ksiazki

Multimedia

media

koncerty

dziennikarz

ciało umysł dusza

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Najpierw zmarł Fellini, potem Gulietta. Niedawno dołączył do nich Marcello. Teraz Fellini kręci w niebie nowy film ze swoimi ulubionymi aktorami.
Zagrał w niezliczonej ilości filmów, jednak tych najważniejszych było kilkanaście. "Lubie pracować w filmie, dlatego biorę także role drugoplanowe" - zwykł mawiać dziennikarzom, którzy wypominali mu marnotrawienie talentu. Te najważniejsze, dzięki którym stał się znany na całym świecie, zagrał u Federico Felliniego.
Marcello Mastroianni zadebiutował w filmie "Sierpniowa niedziela" (1949). Przez dziesięć lat grał w wielu filmach niczym specjalnie się nie wyróżniając. U producentów wyrobił sobie markę tym, że był punktualny i zawsze znał rolę na pamięć. Przełomem w jego karierze było spotkanie z Fellinim i rola w "Słodkim życiu". Marcello nie zawiódł pokładanych w nim nadziei. Film odniósł wielki sukces, uhonorowany Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes, zaś nazwisko aktora stało się znane poza granicami Włoch. Potem u Felliniego stworzył jeszcze prawdziwe aktorskie perełki w "8 i pół", "Mieście kobiet", "Ginger i Fred" i "Wywiadzie". Ale Mastroianni grał też u innych wybitnych reżyserów, m.in. u Viscontiego, Antonioniego, Michałkowa, Altmana. W latach 80. aktora nabrał większego dystansu do swoich ról i obdarzał je sporą dawką ironii. W tym okresie stworzył kilka wybitnych, tragikomicznych kreacji ("Wiekie żarcie", "Skóra", "Macaroni"). Wspaniałe role zagrał w duecie z Sophią Loren ("Słoneczniki", "Szczególny dzień", "Pret-a-porter"). W podróż sentymentalną udał się z Anitą Ekberg, spotykając się z nią po 30 latach na planie filmu "Wywiad" Felliniego.
Sławomir Zygmunt, Tele Magazyn, luty 1997
Miasto kobiet Fellini prześmiewca. Tym razem zajmuje się odwiecznym konfliktem między światem męskim a światem kobiet. Nie oszczędza przy tym żadnej ze stron. Mężczyzn reprezentuje około 50-letni Marcello Snaporaz, który wysiada z pociągu i podąża za atrakcyjną nieznajomą. Idąc za nią dociera do hotelu, w którym odbywa się kongres feministek. "Miasto kobiet" to drugi film z cyklu pięciu iwieczorów z Mastroiannim przygotowanego przez TVP.