logo

Jesienin, Brecht, Raina, Paweł Jasienica, NKWD, SB, STASI, film Różyczka, różyczka, rozyczka, represje, inwigilacja, konfident, Radio Wolna Europa, Służba Bezpieczeństwa, Jan Kidawa-Błoński, funkcjonariusz, Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska, Robert Więckiewicz, Władysława Gomułka, Dziady Adama Mickiewicza, Kazimierz Dejmek, Sala Kongresowa, wiec, Polska Ludowa, PRL, pacyfikacja, demonstracja studentów, wypadki marcowe, Dworzec Gdański, felietonJesienin, Brecht, Raina, Jasienica, każdy z nich był inwigilowany przez bliską osobę, będącą na usługach służb specjalnych (NKWD, STASI, polska SB). O nich wiemy, bo byli znani, podziwiani, czytani, oglądani, słuchani. O tysiącach innych, którzy nie byli tak znani jak wymieniona czwórka, a których też podglądano i podsłuchiwano za pośrednictwem najbliższych - nie wiemy nic. Film "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego opowiada o metodach inwigilacji i represjonowania środowisk twórczych pod koniec lat 60. XX wieku.


Znany pisarz Adam Warczewski (Andrzej Seweryn) poznaje młodą kobietę Kamilę Sakowicz (Magdalena Boczarska). Zafascynowany jej urodą szybko się w niej zakochuje. Nie wie, że Kamila została mu "podstawiona" przez Służbę Bezpieczeństwa, która usiłuje odnaleźć autora felietonów wyśmiewających PRL, czytanych w Radiu Wolna Europa. Kamilę łączy uczucie z niejakim Romanem Rożkiem (Robert Więckiewicz), funkcjonariuszem SB. Zakochana kobieta chcąc zadowolić swego mężczyznę, zgadza się na inwigilowanie Warczewskiego. Używająca kryptonimu "Różyczka", z coraz większym zapałem zaczyna pisać raporty na temat życia pisarza, jego kontaktów oraz poglądów politycznych.


Film jest bardzo dobry. Znakomicie udało się twórcom odtworzyć klimat tamtych czasów. Na czarno-białe zdjęcia dokumentalne nałożono zdjęcia kolorowe, zrealizowane teraz, oddające jednak wiernie tamten czas. Zwłaszcza udało się to w dramatycznych scenach brutalnej pacyfikacji demonstracji studentów podczas tzw. "wypadków marcowych" czy podczas wyjazdu Polaków żydowskiego pochodzenia z Dworca Gdańskiego. Oglądamy także premierę (25 listopada 1967 r.) słynnych "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka, która stała się pretekstem do patriotycznych wystąpień Polaków. A także wiec w warszawskiej Sali Kongresowej, w trakcie którego Władysław Gomułka wygłosił swoje "słynne" przemówienie potępiające wrogów Polski Ludowej.


Mimo całej historycznej otoczki "Różyczka" jest opowieścią o miłości, pasji i cenie, jaką jest się gotowym za swoje uczucia zapłacić. Film jest mroczny, duszny, w miarę rozgrywających się na ekranie wydarzeń fabuła jeszcze bardziej się zagęszcza. Opowiada o rozdarciu uczuciowym, które przeżywa młoda, piękna kobieta, Kamila. Początkowo Kamila, wychowanka domu dziecka, jest wzorcowym produktem ówczesnej indoktrynacji. Kontakt z pisarzem otwiera przed nią świat, którego istnienia nawet nie podejrzewała. Waha się między brutalnym esbekiem a znanym pisarzem, który obdarza ją bezinteresowną miłością. Po pewnym czasie zakochuje się w nim i zostaje jego żoną. Ale cena dokonanego przez nią wyboru będzie bardzo wysoka. Okazuje się bowiem, że uwolnienie się ze splotu namiętności i politycznych intryg nie jest możliwe.


Sławomir Zygmunt


Różyczka - dramat, Polska 2010, reżyseria: Jan Kidawa-Błoński.