Spis treści

Tanna Jakubowicz-Mount, psychologia transpersonalna, szamanizm, szaman, rok 2012, kultura konsumpcyjna, kultura holistyczna, ośrodki holisytyczne, Matka Ziemia, „Starszyzna kobiet radzi światu”, szamanki, 13 babć, starszyzna kobiet, kręgi kobiet, koniec świata, transformacja, energie, czakry, wszechświat, jedność, świadomość, ciało, umysł, dusza, bunkry, góry Drakenberg, Afryka, całość, jedność, pełnia, istnienie, przepowiednie, ceremonie, rytuały, spider woman, kobieta pajęczyca, niedźwiedzica Grizzli, Indianie, Matti Davis Wolve, gadżety, fast foody, uzdrawianie, harmonia, pieśni, modlitwy, credo, ścieżka, krąg, połączenie, głód, pragnienie, społeczności lokalne, samowystarczalny, wibracje, autodestrukcja, wybór, tendencja, cywilizacja, pieśń, modlitwa, ziemia, rytuał, alterkariera, psychoterapia, psychologia Na zdrowy rozum, co się może stać? Ale w powietrzu coś się unosi. Jakby świat wszedł w ostry wiraż. I ani politycy, którzy widzą tylko sondaże wyborcze ani ekonomiści, którzy coraz gorzej udają, że wiedzą czy będzie dobrobyt czy klapa, nic mądrego nie są w stanie nam powiedzieć. Dlatego sprawy biorą w swoje ręce babcie szamanki.


Wg tradycji rdzennych ludów związanych z ziemią, Babcią – szanowaną członkinią klanu, która zasiada w Kręgu Rady Starszych, można zostać się po ukończeniu 52. roku życia. Babcie wiedzą, że nie będzie końca świata, tylko koniec pewnej ery. Kiedy rozum staje dęba i bezradnie szuka punktów orientacyjnych, trzeba działać z głębi serca. Babcie piszą o tym w książce pt.”Starszyzna kobiet radzi światu”. My rozmawiamy o tym Tanną Jakubowicz-Mount, Thunder Bear Woman, inicjowaną na Starszą w kręgu kobiet przez szamanów–uzdrowicieli z północno-zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych.


Anna Ławniczak:
Pamiętam Panią jeszcze z czasów Laboratorium Psychoedukacji, potem na etapie wdrażania w Polsce Psychologii Transpersonalnej. Teraz jest Pani Starszą,  która zakłada kręgi kobiet i ożywia tradycję rytuałów przejścia do kolejnych etapów życia. Propaguje pani alterkarierę i wsłuchuje się w głos Matki Ziemi. Dokąd prowadzi ta droga?
Tanna Jakubowicz-Mount:
Nadal reprezentuję w Polsce psychologię transpersonalną, bo jest to psychologia, która obejmuje także wymiar duchowy człowieka. Zawsze czułam, że czegoś brakuje w racjonalnym podejściu, jakie reprezentuje większość szkół psychologii i psychoterapii. Wiedziałam, że człowiekowi potrzeba czegoś więcej niż korekty zachowania i przystosowania go do tzw. rzeczywistości. Nigdy mi to nie wystarczało. Moja droga życiowa wygląda tak, że w jakimś momencie pojawiają się ludzie, którzy stają się moimi przewodnikami duchowymi. To kim są i co ze sobą przynoszą rezonuje ze mną i zaczynam podążać tą ścieżką. Tak było z psychologią transpersonalną. Przyjechali do Polski przedstawiciele Europejskiego Towarzystwa Transpersonalnego i zachęcili mnie do poszukiwania w tej dziedzinie. Zorganizowaliśmy w 1997 roku w Warszawie V Europejską Konferencję Transpersonalne. Jednocześnie trafiłam na szamanizm. I widzę naturalną konsekwencję tej drogi. Można powiedzieć, że szamanizm to najstarsza terapia świata. Jednym z ważnych aspektów szamanizmu jest uzdrawianie i praca nie tylko z Tanna Jakubowicz-Mount, psychologia transpersonalna, szamanizm, szaman, rok 2012, kultura konsumpcyjna, kultura holistyczna, ośrodki holisytyczne, Matka Ziemia, „Starszyzna kobiet radzi światu”, szamanki, 13 babć, starszyzna kobiet, kręgi kobiet, koniec świata, transformacja, energie, czakry, wszechświat, jedność, świadomość, ciało, umysł, dusza, bunkry, góry Drakenberg, Afryka, całość, jedność, pełnia, istnienie, przepowiednie, ceremonie, rytuały, spider woman, kobieta pajęczyca, niedźwiedzica Grizzli, Indianie, Matti Davis Wolve, gadżety, fast foody, uzdrawianie, harmonia, pieśni, modlitwy, credo, ścieżka, krąg, połączenie, głód, pragnienie, społeczności lokalne, samowystarczalny, wibracje, autodestrukcja, wybór, tendencja, cywilizacja, pieśń, modlitwa, ziemia, rytuał, alterkariera, psychoterapia, psychologiajednostkami, ale też z rodzinami i całymi wspólnotami. Szaman, jeśli chce podjąć się uzdrawiania kogoś, musi się orientować jakie są relacje tej osoby z rodzicami, rodzeństwem, przodkami. Bo często choroba wynika z zaburzenia relacji w rodzinie. Uzdrowiciel (medicine-man, medicine-woman) musi rozpoznać jak ten ktoś jest usytuowany w społeczności. Korzenie psychoterapii tkwią więc w szamanizmie, który bardzo głęboko uwzględnia aspekt duchowy człowieka. Jego połączenie z czakrami, z całym wszechświatem, z ziemią, z mocą. Człowiek nie jest dla szamana obcym bytem we wszechświecie, wykorzenionym z natury, tylko jest połączony energetycznie z całym stworzeniem.

Jak Pani odkryła, że to ścieżka dla Pani?
W 1994 roku organizowaliśmy w Eko-Oko Zgromadzenie Ośrodków Holistycznych z całego świata. Kultura holistyczna niezwykle mnie pociąga i uwodzi tym, że obejmuje najszerszy wymiar świata. Jest to całościowa wizja świata, kultywuje całość istnienia. Odnosi się z szacunkiem do życia w całej różnorodności. I na ten zjazd ośrodków holistycznych i przyjechali także Mattie Davis -Wolfe i David Thomson, moi dzisiejsi przewodnicy. Nie wiedzieliśmy kim są. Rano każdy z ośrodków prowadził kolejne poranne zajęcia. Mattie i David zrobili powitanie słońca. Kiedy weszliśmy do sali zobaczyliśmy, że oni są w pełnym szamańskim „rynsztunku”. Nie wiem co się zadziało, ale energia była tak silna, że jak tylko zaczęli bić w bębny, zaczął się taniec słońca i podali sugestię– poczuj energię jakiegoś zwierzęcia w ciele, zacznij poruszać się jak to zwierzę – ja, nie wiadomo kiedy, zostałam pochłonięta przez energię wielkiej niedźwiedzicy Grizzli. Wpadłam w jakiś trans, nie wiedziałam co się dzieje. Mówiłam niby swoim głosem, ale nie wiem kto przeze mnie mówił. Wtedy po raz pierwszy połączyłam się z jakąś energią duchową, można powiedzieć, że coś we mnie wstąpiło. Zaczęłam mówić, że otwieram serce na wszystkie duchy moich przodków i wszystkie zabłąkane dusze. Czułam, że moje serce jest tak ogromne, że jestem w stanie przyjąć, objąć i dać schronienie wszystkim zabłąkanym duszom. Tak wdepnęłam na ścieżkę szamańską. Już nie było odwrotu.