Muzyk, autor, kompozytor i producent z kręgu piosenki literackiej, folkowej i poetyckiej, a także dziennikarz (ukończył Wydział Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim). Warszawiak, wychował się na Czerniakowie, jego dziadkowie mieszkali w tej samej kamienicy (róg Podchorążych i Hołówki), co poeta Krzysztof Kamil Baczyński. 30 sierpnia 2017 roku, podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kwadrat, Sławomir Zygmunt został odznaczony Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

Sławek Zygmunt uhonorowany medalem Gloria Artist

Jako dziennikarz opublikował ponad 1,5 tysiąca artykułów: reportaży, wywiadów i recenzji, głównie z dziedziny kina i muzyki (m.in. w CINEMA, FILM, KINO). Napisal także dwie książki:  „Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki” (stał się bestsellerem i miał już trzy wydania) oraz "Spotkania z..." - 60 fascynujących wywiadów z luminarzami polskiej kultury, m.in. z Ewą Dałkowską, Zdzisławem Beksińskim, Przemysławem Gintrowskim, Gustawem Holoubkiem, Romanem Wilhelmim, Krzysztofem Krauze.

Początki muzykowania Sławomira Zygmunta to lata 80., kiedy aktywnie uczestniczył w działalności warszawskiego klubu „Hybrydy”. Przez kilka lat był dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej – OPPA, organizowanego wówczas w „Hybrydach”. Tam właśnie stworzył  spektakl złożony z wierszy Edwarda Stachury z własną muzyką pt. „Sted: opowieść-wiatr”, nagrodzony na FAMIE (1983), wystawiany w Teatrze „Stara Prochownia”. Poza koncertami indywidualnymi występował w kabaretach „Nowy Świat”, „Szerszeń” i „Warsztat”. ku pokrzepieniu powstanczych serc2

Sławomir Zygmunt komponuje także muzykę do filmów oświatowych, reklamowych i dokumentalnych. Premiera filmu Piotra Koryckiego „Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska Armii Krajowej", do którego muzykę napisał Sławomir Zygmunt, odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego. 23.10.17 ten film zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych.

Znawca i popularyzator azjatyckiego kina. Od kilku lat ćwiczy tai chi chuan. Wielokrotnie nagrywał dla radia, występował w telewizji. Jest członkiem ZAKR (Związek Polskich Autorów i Kompozytorów), ZAIKS (Stowarzyszenie Autorów) oraz SAWP (Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych). Po kilkuletniej przerwie powrócił na scenę w 2002 roku promując swój album pt. „16 x Edward Stachura”. Od tamtej pory regularnie koncertuje i nagrywa. 

Autor płyt CD:

 1. 16 x Edward Stachura
 2. Ballada o Kazimierzu Dolnym
 3. Kiedy idę ulicą
 4. Polka dyrektora - piosenki satyryczne 
 5. Elegia o chłopcu polskim 
 6. Z wiatrem
 7. Dokąd idziesz? Do slońca!
 8. Podaruj jej wrzos


  Dwóch kaset magnetofonowych MC:

  1. Śmiech do łez - kabaret FTS
  2. Sted: opowieść-wiatr

Ponadto jego utwory znalazły się także na płytach: 

 1. LP Dla bliskich i dalekich
 2. CD Dobre piosenki. Edward Stachura zaśpiewany. 
 3. CD Dobre piosenki. Krzysztof Kamil Baczyński zaśpiewany
 4. CD Złota Kolekcja - Edward Stachura
 5. CD Archiwum piosenki poetyckiej
 6. CD Bardowie i poeci: Edward Stachura

Sławomir Zygmunt wykonywał swoje utwory na koncertach w Finlandii, Niemczech, Grecji, Belgii, Izraelu oraz na Litwie i na Kubie.

Jego piosenki mają oryginalny, liryczny, czasem zadziorny i uwodzicielski styl. Skutecznie wymykają się szablonom i schematom. To muzyka pelna ciepła, ale nie rozleniwiającego ciepełka, chwytliwa, ale daleka od schematyzmu. Występując przy akompaniamencie gitary i harmonijki ustnej Sławomir Zygmunt tworzy niepowtarzalny klimat, który sprawia, że – parafrazując tytuł jednego z utworów – "tych piosenek nie chce się przestać słuchać".

Pin It

Informacje kontaktowe

home Warszawa

telephone+48 882 805 400

mail slawomir.zygmunt@gmail.com

worldwide www.cialo-umysl-dusza.pl

Copyrights (c) by Sławomir Zygmunt All right reserved.

Facebook

Galeria

slawekijolka slawek in athens 2014 Kazimierz Dolny Kino Skarpa
bieszczady1 Plac Tupiąca kapela Filharmonia