Muzyk, autor, kompozytor i producent z kręgu piosenki literackiej, folkowej i poetyckiej, a także dziennikarz (ukończył Wydział Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim). Warszawiak, wychował się na Czerniakowie, jego dziadkowie mieszkali w tej samej kamienicy (róg Podchorążych i Hołówki), co poeta Krzysztof Kamil Baczyński. 30 sierpnia 2017 roku, podczas koncertu w warszawskim Teatrze Kwadrat, Sławomir Zygmunt został odznaczony Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

Jako dziennikarz opublikował ponad 1,5 tysiąca artykułów: reportaży, wywiadów i recenzji, głównie z dziedziny kina i muzyki (m.in. w CINEMA, FILM, KINO). Napisal także dwie książki:  „Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki” (stał się bestsellerem i miał już trzy wydania) oraz "Spotkania z..." - 60 fascynujących wywiadów z luminarzami polskiej kultury, m.in. z Ewą Dałkowską, Zdzisławem Beksińskim, Przemysławem Gintrowskim, Gustawem Holoubkiem, Romanem Wilhelmim, Krzysztofem Krauze.

Początki muzykowania Sławomira Zygmunta to lata 80., kiedy aktywnie uczestniczył w działalności warszawskiego klubu „Hybrydy”. Przez kilka lat był dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej – OPPA, organizowanego wówczas w „Hybrydach”. Tam właśnie stworzył spektakl złożony z wierszy Edwarda Stachury z własną muzyką pt. „Sted: opowieść-wiatr”, nagrodzony na FAMIE (1983), wystawiany w Teatrze „Stara Prochownia”. Poza koncertami indywidualnymi występował w kabaretach „Nowy Świat”, „Szerszeń” i „Warsztat”.

Sławomir Zygmunt komponuje także muzykę do filmów oświatowych, reklamowych i dokumentalnych. 3 grudnia 2016 w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się premiera filmu Piotra Koryckiego „Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska Armii Krajowej", do którego muzykę napisał Sławomir Zygmunt. 23.10.17 ten film zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych.

Znawca i popularyzator azjatyckiego kina. Od kilku lat ćwiczy tai chi chuan. Wielokrotnie nagrywał dla radia, występował w telewizji. Jest członkiem ZAKR (Związek Polskich Autorów i Kompozytorów), ZAIKS (Stowarzyszenie Autorów) oraz SAWP (Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych). Po kilkuletniej przerwie powrócił na scenę w 2002 roku promując swój album pt. „16 x Edward Stachura”. Od tamtej pory regularnie koncertuje i nagrywa. 

Autor płyt CD:

 1. 16 x Edward Stachura
 2. Ballada o Kazimierzu Dolnym
 3. Kiedy idę ulicą
 4. Polka dyrektora - piosenki satyryczne 
 5. Elegia o chłopcu polskim 
 6. Z wiatrem

  Dwóch kaset magnetofonowych MC:

  1. Śmiech do łez - kabaret FTS
  2. Sted: opowieść-wiatr

Ponadto jego utwory znalazły się także na płytach: 

 1. LP Dla bliskich i dalekich
 2. CD Dobre piosenki. Edward Stachura zaśpiewany. 
 3. CD Dobre piosenki. Krzysztof Kamil Baczyński zaśpiewany

Sławomir Zygmunt wykonywał swoje utwory na koncertach w Finlandii, Niemczech, Grecji, Belgii, Izraelu oraz na Litwie i na Kubie.

Jego piosenki mają oryginalny, liryczny, czasem zadziorny i uwodzicielski styl. Skutecznie wymykają się szablonom i schematom. To muzyka pelna ciepła, ale nie rozleniwiającego ciepełka, chwytliwa, ale daleka od schematyzmu. Występując przy akompaniamencie gitary i harmonijki ustnej Sławomir Zygmunt tworzy niepowtarzalny klimat, który sprawia, że – parafrazując tytuł jednego z utworów – "tych piosenek nie chce się przestać słuchać".

Informacje kontaktowe

home Warszawa

telephone+48 882 805 400

mail slawomir.zygmunt@gmail.com

worldwide www.cialo-umysl-dusza.pl

Copyrights (c) by Sławomir Zygmunt All right reserved.

Facebook

Galeria

slawekijolka slawek in athens 2014 Kazimierz Dolny Kino Skarpa
bieszczady1 Plac Tupiąca kapela Filharmonia