Płyta CD "Elegia o chłopcu polskim. Sławomir Zygmunt śpiewa wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego" została wydana przez firmę Langloo.com. Znajduje się na niej 15 wierszy poety z muzyką i w wykonaniu Sławomira Zygmunta. Jest to jego czwarta samodzielna płyta. Muzyka do wierszy Baczyńskiego powstawała przez wiele lat. Pierwszy utwór do jego tekstu Sławomir Zygmunt napisał jako zaledwie siedemnastolatek. Ta i kolejne dwie kompozycje zaprezentowane wtedy na przeglądzie muzyki młodzieżowej zachwyciły Czesława Niemena i prof. Aleksandra Bardiniego, którzy byli jurorami. Minęło jednak dużo czasu, zanim powstał materiał na całą płytę do wierszy Baczyńskiego. Sławomir Zygmunt realizował bowiem swoje inne fascynacje: pisał muzykę do tekstów Edwarda Stachury i innych poetów, tworzył także piosenki autorskie, zajmował się dziennikarstwem. Ostatnie cztery kompozycje do wierszy K.K. Baczyńskiego skomponował już w latach 2000. Potem sporo czasu zajęło znalezienie wydawcy płyty. Ale w końcu się udało, dzięki energii Anety Woźniak z firmy Langloo.com album "Elegia o chłopcu polskim. Sławomir Zygmunt śpiewa wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego" został wydany. Nagrania powstały (tak jak poprzednia płyta Sławomira Zygmunta, "Kiedy idę ulicą") w studiu Aleksandra Nowackiego (i z jego udziałem), w marcu 2014 roku.

Dlaczego warto odkryć Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na nowo? - mówi Sławomir Zygmunt
Bo w jego wierszach jest ogromny ładunek nadziei, męstwa i determinacji, by sprostać wyzwaniom jakie niesie los. Te, przed którymi stanęło pokolenie Baczyńskiego były dramatyczne. Jednak dziś życie także niesie bardzo trudne zdarzenia i silną presję. Łatwo poddać się katastroficznym myślom czy ratować ucieczką od rzeczywistości lub popadnięciem w naiwny optymizm. A z wierszy Baczyńskiego można czerpać natchnienie i odwagę do brania życia takim, jakie ono jest i odnajdywania piękna, radości oraz spełnienia w najtrudniejszych nawet warunkach. Jest w nich liryczna i gorąca miłość, jest też realistyczne, twarde, bardzo męskie widzenie tego, co się dzieje. Krzysztof Kamil Baczyński to wojownik, kiedy trzeba walczyć i pełen ciepła, wrażliwości oraz zdumiewającej, jak na dwudziestoparoletniego człowieka, dojrzałości poeta. Do tego niebywale utalentowany. Nie bez kozery mówiono, że był on Mickiewiczem pokolenia Kolumbów. Warto dziś wsłuchać się w poezję K.K. Baczyńskiego. Jego wiersze z muzyką nabierają dodatkowego waloru. Podkreśla ona piękno i bogactwo słów poety. Pomaga docenić oryginalność i celność metafor, umiejętność nazywania i oddawania złożonych przeżyć i emocji. Uwrażliwia na słowo piękne, wyrafinowane, używane świadomie i precyzyjnie, z wielką dojrzałością oraz oryginalnością.
Sławomir Zygmunt

Spis utworów:
1. Bez imienia (3:35) 2. Piosenka śnieżna żołnierza (3:29) 3. O Barbaro (2:42) 4. Elegia o chłopcu polskim (2:51) 5. Kołysanka (3:06) 6. Kolęda (4:43) 7. Pragnienia (3:34) 8. Maszeruje pluton (3:38) 9. Dom poety (4:50) 10. Tych miłości (3:46) 11. Z wiatrem (3:50) 12. Biała magia (3:37) 13. Westchnienie (2:31) 14. Mazowsze (5:00) 15. Na oceanach (4:05)

Teksty: Krzysztof Kamil Baczyński
Muzyka: Sławomir Zygmunt| www.slawomirzygmunt.com
Aranżacje: Aleksander Nowacki, Sławomir Zygmunt
Producent nagrań: Sławomir Zygmunt

Muzycy:
Sławomir Zygmunt: śpiew, gitary, harmonijka ustna Krzysztof Domański: gitara akustyczna Aleksander Nowacki: instrumenty klawiszowe, programowanie perkusji
Nagrania zrealizowano w studio nowacki w Warszawie w marcu 2014
Wydawca i dystrybutor: Langloo.com S.A.

Sławomir Zygmunt, muzyk, dziennikarz (absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego), w latach 80. związany ze słynnym klubem Hybrydy. Autor czterech płyt CD ("16 x Edward Stachura", "Kiedy idę ulicą", "Polka dyrektora - piosenki satyryczne", "Elegia o chłopcu polskim"), Maxi Singla ("Ballada o Kazimierzu Dolnym"), dwóch kaset magnetofonowych ("Śmiech do łez - kabaret FTS", "Sted: opowieść-wiatr"). Jego utwory znalazły się także na analogowej składankowej płycie "Dla bliskich i dalekich". Jako dziennikarz, autor ponad 1,5 tys. artykułów (wywiady, recenzje, reportaże), dwóch książek, z których "Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki" zdobył miano bestsellera i miał już trzy wydania. Warszawiak, wychował się na Czerniakowie, jego dziadkowie mieszkali w tej samej kamienicy (róg Podchorążych i Hołówki), co Krzysztof Kamil Baczyński ze swoją żoną Barbarą. Sławomir Zygmunt pisze także muzykę do filmów dokumentalnych. Na premierę czeka najnowszy - "Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska AK".